24.06.2009   Przygotowania pełną parą
Zbliżająca się wielkimi krokami pora deszczowa to poważne wyzwanie nie tylko dla miejscowej ludności czadyjskiej, ale i żołnierzy pełniących służbę w ramach misji ONZ w Czadzie.

W bazie Iriba rozpoczęto cykl prac przygotowujących obozowisko do nadchodzących burz piaskowych i ulewnych deszczy. Jednym z elementów zabezpieczenia sprawnego funkcjonowania bazy, oprócz wcześniejszego przygotowania dróg w strefie odpowiedzialności przez żołnierzy z 5 pinż., jest zabezpieczenie kontenerów służących za miejsca pracy i tych mieszkalnych do pogarszających się warunków atmosferycznych.
- Od dwóch dni montujemy na kontenerach dodatkowe zadaszenie – mówi sierż. Paweł Szalej, dowódca drużyny zabezpieczenia z kompanii dowodzenia. – Gdy zakończymy prace w tym rejonie przeniesiemy się na kontenery mieszkalne. W ciągu tygodnia mamy przeprowadzić wszystkie potrzebne prace.
Podwładni sierżanta Szaleja m.in. kpr. Marcin Świerczek, kpr. Krzysztof Jura, kpr. Michał Marzec i st. szer. Sebastian Ćwierz uwijają się dosłownie jak w ukropie, aby terminowo zakończyć zadanie postawione przez kpt. Wojciecha Grzyba, dowódcę kompanii dowodzenia i zabezpieczenia.
Do pełnego przygotowania bazy na intensywne burze i porywiste wiatry pozostało niewiele czasu. Według miejscowych zapowiedzi pora deszczowa zacznie się za dwa, może trzy tygodnia. Pierwszą namiastkę żywiołów, z jakimi będziemy mieć do czynienia przez około dwa miesiące, mogli obserwować niespełna tydzień wcześniej żołnierze jednej z grup bojowych.
- Nad tymczasową bazą w Gueredzie przeszła burza piaskowa, po której przez około pół godziny padał intensywny deszcz – mówi st. szer. Marcin Zabielski, który niedawno powrócił z Gueredy. - Przez krótki okres baza została zalana dziesiątkami litrów wody. Po dosłownie godzinie wszystko znów wróciło do normy, a po wodzie nie pozostał nawet ślad.
Żołnierze na co dzień realizujący patrole i konwoje liczą, że gdy deszcze ustąpią będą mogli zobaczyć budzącą się do życia czadyjską przyrodę. Codzienna jazda w tumanach kurzu i upalnym słońcu daje się im nieźle we znaki.


mjr Sławomir Ratyński
fot. arch. M. Zabielski
PKW MINURCAT
opras.pkwczad@wp.mil.pl

Czwartek, 17 stycznia 2019r.
Aktualności