29.06.2009   Święto Marynarki Wojennej
W godzinach popołudniowych 27 czerwca 2009 r. (sobota), na terenie bazy wojskowej w Iribie, miała miejsce uroczysta zbiórka całego stanu kontyngentu z okazji obchodów Święta Marynarki Wojennej RP.

Na wstępie spotkania dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego płk Arkadiusz Widła, żołnierzom pełniącym służbę w ramach misji ONZ w Czadzie, a na co dzień służącym pod biało-czerwoną banderą, złożył życzenia z okazji kończących się właśnie obchodów Dni Morza. Po krótkim przemówieniu odczytane zostały życzenia nadesłane z Dowództwa Marynarki Wojennej PR w Gdyni.
- Z okazji Święta Marynarki Wojennej przesyłam Państwu z nadbałtyckiej granicy najserdeczniejsze życzenia – czytamy w liście podpisanym przez wiceadmirała Andrzeja Karwetę. – Chciałbym podziękować Panom za wysiłek i rzetelne wypełnianie wszystkich marynarskich powinności. Państwa codzienna służba oraz wzorowa postawa przysparza Marynarce Wojennej RP dobrego imienia, sprawiając, że mundur polskiego marynarza kojarzony jest z doborowym wyszkoleniem i profesjonalizmem. Życzę Państwu, aby doświadczenia wyniesione z trudnej służby z dala od rodzinnego portu były podstawą do uzasadnionej i niekłamanej dumy.
Na zakończenie uroczystej zbiórki pięciu marynarzom służącym w Czadzie, st. bsm. Krystianowi Kłosowi, st. bsm. Wojciechowi Bonczkowskiemu, chor. Tomaszowi Mrózkowi, st. bsm. szt. Wojciechowi Sobiesiakowi oraz mł. chor. szt. Dariuszowi Kasperskiemu, dowódca pułkownik Widła wręczył okolicznościowe dyplomy. 
Po defiladzie pododdziałów kończącej obchody na placu część żołnierzy udała się do kaplicy, gdzie kapelan kontyngentu, ksiądz kapitan Tomasz Skupień odprawił mszę świętą w intencji wszystkich marynarzy pełniących służbę w kraju i poza jego granicami.
W niedzielę 28 czerwca miała miejsce jeszcze jedna kameralna uroczystość. O 10.00 na jednym z „kierunkowskazów”, słupów z tablicami pokazującymi odległości i kierunki do miejscowości stacjonowania jednostek wchodzących w skład kolejnych zmian kontyngentów, odbyło się oficjalne wbicie tablicy z kierunkiem na Ustkę (4398 km) i Siedlce (4104 km). W imieniu siedleckiego batalionu rozpoznawczego zamocowania tablicy dokonali st. chor. Sylwester Kosarzewski i sierż. Bogdan Mądry (Łuków 4077 km).

mjr Sławomir Ratyński
PKW MINURCAT
opras.pkwczad@wp.mil.pl

Czwartek, 17 stycznia 2019r.
Aktualności