08.07.2009   Nowy kierunek działania
Za kilka dni upłyną dwa miesiące służby żołnierzy III zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Czadzie. Z każdym dniem pobytu przybywa nowych zadań i rozszerza się strefa działania Polaków.

We wtorek 7 lipca br. grupa bojowa dowodzona przez por. Tomasza Bojara otrzymała zadanie wykonać patrol rozpoznawczy na kierunku wschodnim. Dodatkowym celem wyjazdu było sprawdzenie przejezdności dróg do granicy z Sudanem. Działania podejmowane przez grupy bojowe mają na celu pokazanie obecności wojsk w sektorze, zwiększenie ochrony organizacji humanitarnych oraz podniesienie poziomu bezpieczeństwa na drogach w obszarze odpowiedzialności. Patrol do nadgranicznej miejscowości Tine nie przysporzył wielu problemów, jednak pojawienie się żołnierzy w niebieskich beretach w pasie nadgranicznym wzbudziło spore zainteresowanie sił czadyjskich.

Zgodnie z rozkazem dowódcy Sił Organizacji Narodów Zjednoczonych w Republice Środkowoafrykańskiej i Czadzie od połowy lipca br. we wszystkich sektorach rozpoczęta zostanie „Operacja Pionier”. W ramach planowych działań dowódca Sektora Północnego, płk Arkadiusz Widła, otrzymał zadanie prowadzenia operacji o wysokim stopniu intensywności w wyznaczonej strefie zainteresowania (AOI) z użyciem środków powietrznych misji MINURCAT. W najbliższych tygodniach, ramach operacji, polscy żołnierze prowadzić będą intensywne działania patrolowo-konwojowe w rejonie miejscowości Iriba, Oure Cassoni, Tine oraz Am Nabak i Guereda.


- Chcę, aby nasza zwiększona obecność w rejonie dala przedstawicielom międzynarodowych organizacji humanitarnych, a także lokalnej społeczności poczucie większego bezpieczeństwa – powiedział w trakcie odprawy informacyjnej dowódca polskiego kontyngentu pułkownik Widła. W trakcie dotychczasowych dwóch miesięcy pobytu w Czadzie nasi żołnierze zrealizowali m.in. przeszło 300 konwojów i eskort organizacji humanitarnych do obozów uchodźców. Żołnierze z grupy współpracy cywilno-wojskowej CIMIC z Kielc przeprowadzili akcję rozdawania prezentów z okazji Dnia Dziecka oraz akcję Dzieci Dzieciom (przekazanie darów nadesłanych przez Agencję Mienia Wojskowego, organizację Pomoc Kościołowi w Potrzebie oraz zebranych w siedleckich szkołach), a także zakończyli ocenianie potrzeb w celu realizacji przyszłych projektów. Saperzy z 5 pułku inżynieryjnego zakończyli proces umacniania bazy oraz poprawili stan przejazdów przez koryta rzek tymczasowych, natomiast patrol rozminowania zlikwidował przeszło 10 niewypałów i niewybuchów.

mjr Sławomir Ratyński
PKW MINURCAT

Środa, 19 grudnia 2018r.
Aktualności