15.07.2009   Operacja 'Pionier'
Zgodnie z rozkazem generała Elbadij Kandji, dowódcy Sił Organizacji Narodów Zjednoczonych w Republice Środkowoafrykańskiej i Czadzie (MINURCAT) rozpoczęła się wojskowa operacja 'Pionier'.

Punktualnie o 8.00 w poniedziałek 13 lipca br., ponad 300 żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Czadzie oraz wchodzącego w nasz skład komponentu chorwackiego i francuskiego, dowodzonego przez płk Arkadiusza Widła, rozpoczęły zakrojone na szeroką skalę działania operacyjne. Międzynarodową akcję bojową wspierają przydzielone śmigłowce ONZ, pilotowane przez doświadczonych rosyjskich pilotów.  Ich zadaniem jest zapewnienie szybkiego przerzutu grupy szybkiego reagowania, w razie konieczności użycia, oraz zabezpieczenie medyczne MEDEVAC.
Celem realizowanej jednocześnie we wszystkich trzech sektorach Północ, Centrum i Południe wojskowej operacji jest m.in. demonstracja siły, zapewnienie bezpieczeństwa działań organizacji humanitarnych i pomocowych w trakcie pory deszczowej, a także zminimalizowanie nasilających się w strefie przygranicznej zagrożeń o podłożu kryminalnym.


- Otrzymaliśmy zadanie zintensyfikowania działań patrolowo-konwojowych w sektorze odpowiedzialności, a szczególnie w rejonie obozów uchodźców Iriba, Oure Cassoni, Tine, Am Nabak – powiedział w trakcie odprawy z dowódcami grup bojowych dowódca Sektora Północ płk Widła. – W tym celu zamierzam zapewniając wysoką intensywność działań w sektorze wzmóc poczucie bezpieczeństwa wśród organizacji pomocowych, humanitarnych i miejscowej ludności. Jednym z zadań, jakie otrzymali stacjonujący w bazie Iriba żołnierze jest nasilenie obecności w rejonie miejscowości Tine, rejonie przygranicznym z Sudanem.

Na potrzeby wykonania postawionych zadań w ramach kontyngentu utworzone zostały trzy dodatkowe grupy bojowe – Mike, Papa i Sierra. W ich skład wchodzą przede wszystkim żołnierze kompanii dowodzenia i zabezpieczenia. Na czas wzmożonych działań dodatkowe grupy przejęły część zadań w tym ochronę bazy oraz konwoje pomocy humanitarnej do obozów Iridimi i Toulume.
Zgodnie z założonym przez dowództwo Sił ONZ MINURCAT w Abeche planem działania operacja zakończona zostanie o godzinie 18.00 w dniu 17 lipca br. Zwiększona aktywność w Sektorach to konsekwencja nowej taktyki przyjętej kilka tygodni temu przez Dowództwo Sił ONZ. To jedna z ważniejszych, a ze względu na trwającą właśnie porę deszczową, trudniejszych w ostatnim czasie operacji z udziałem polskich żołnierzy stacjonujących w ramach III zmiany PKW w Iribie.

mjr Sławomir Ratyński
zdjęcia: mjr Sławomir Ratyński,
kpt. Jedliński Tomasz
PKW MINURCAT
opras.pkwczad@wp.mil.pl

Środa, 19 grudnia 2018r.
Aktualności