20.07.2009   Demonstracja zakończona
Zakończona w piątek 17 lipca operacja 'Pionier', to pierwsza od momentu przejęcia w maju 2009 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych odpowiedzialności za działania w Czadzie, tak zmasowana i skoordynowana akcja demonstracyjna.

Działania pokazujące obecność międzynarodowych kontyngentów w Republice Środkowoafrykańskiej i Czadzie były do tej pory domeną zakończonej na początku 2009 r. misji EUFOR. Organizacja Narodów Zjednoczonych nie podejmowała dotychczas działań na tak dużą skalę. Zgodnie z rozkazem dowódcy Sił MINURCAT, generała Elbadij Kandji, operacja wojskowa pod kryptonimem „Pionier” przeprowadzona została jednocześnie w trzech sektorach – Północnym, Centralnym i Południowym. Intensywne działania mające na celu m.in. demonstrację obecności żołnierzy w niebieskich beretach w rejonach obozów uchodźców i na drogach, prowadzone były od wczesnych godzin poniedziałkowych, do piątkowego wieczora (13-17.07.2009 r.).

 

 

Czas podsumowań
Zakończenie działań bojowych, to nie koniec operacji. Pozostała jeszcze dogłębna analiza działalności, podjętych decyzji i poziomu ich realizacji. Jednak sobota to czas podziękowań i zasłużonego odpoczynku.
- Przyjmijcie proszę serdeczne podziękowania za duże zaangażowanie i poświęcenie w trakcie operacji „Pionier” – powiedział zwracając się do zebranych podczas sobotniej zbiórki dowódca polskiego kontyngentu wojskowego pułkownik Arkadiusz Widła. – Nasz udział w szerszej operacji przyczynił się do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa wśród lokalnej społeczności oraz organizacji humanitarnych, na rzecz których działamy każdego dnia.

Po odczytaniu rozkazu dowódca wyróżnił urlopami, pochwałami i listami gratulacyjnymi żołnierzy, którzy wnieśli największy wkład w tygodniowe zmagania. Ściskając dłoń kapitanowi Grzybowi, dowódcy kompanii dowodzenia i zabezpieczenia, płk Widła pogratulował wzorowej realizacji zadań. Z kompanii na czas operacji wydzielone zostały trzy dodatkowe grupy, które przejęły zadania za wyruszających poza bazę. Szczególne słowa uznania i podziękowania dowodzący polskim kontyngentem skierował do czterech dowódców grup bojowych, którzy pomimo niesprzyjających warunków i przejściowych trudności osiągnęli zamierzony cel.
W trakcie pionierskiej operacji działania czterech polskich grup bojowych wspierała grupa chorwacka. Ich zadaniem było zapewnienie bezpieczeństwa w rejonie tymczasowej bazy w Gueredzie. Im również należą się podziękowania. Jednak z gratulacjami trzeba poczekać do powrotu w niedzielę.


mjr Sławomir Ratyński
zdjęcia: mjr Sławomir Ratyński, por. Jedliński Tomasz, st. szer. Gudz Bartłomiej, st. szer. Zabielski Marcin
PKW MINURCAT
opras.pkwczad@wp.mil.pl


Jak wynika z prowadzonych „na gorąco” ocen, mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, zakończona została pełnym sukcesem. Grupy bojowe prowadzące działania pod niebieskimi flagami widziane były na szlakach komunikacyjnych i w obozach uchodźców, dając tym samym sygnał, że żołnierze gotowi są podjąć wszelkie wyzwania.

Środa, 19 grudnia 2018r.
Aktualności