24.07.2009   Rozmowy o bezpieczeństwie
Sytuacja w obozach uchodźców sudańskich na terenie Czadu oraz sposób realizacji zadań mandatowych przez żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego (MINURCAT) były m.in. tematem dwudniowej wizyty przedstawicieli Rady Bezpieczeństwa ONZ w bazie Iriba.

W programie wizyty oprócz spotkania z dowództwem i żołnierzami polskiego kontyngentu przewidziano również rozmowy z przedstawicielami lokalnych władz m.in. sułtanem plemienia Zaghawa i prefektem Departamentu Kobe oraz liderami obozów uchodźców rozmieszczonych w Sektorze Północnym.
Podczas briefingu przedstawiciele członków Rady Bezpieczeństwa i Unii Afrykańskiej, wśród których byli Andrea Tomaszewicz (USA), Giles Montagnon (UK), col. Andrianirina Mamy Harimisa (UA) i Zhu Li (CHRL) zapoznali się ze strukturą i zadaniami polskiego kontyngentu w ramach sił MINURCAT. Duże zainteresowanie wzbudził poziom stanu bezpieczeństwa w Sektorze Północnym, którego dowódcą jest płk Arkadiusz Widła oraz sposób realizacji pozostałych zadań wynikających z postanowień ONZ.
- Docierają do nas informacje o wysokim poziomie skuteczności i profesjonalizmu w działaniu – powiedziała Andrea Tomaszewicz. – Przedstawiciele międzynarodowych organizacji humanitarnych, z którymi mieliśmy okazję rozmawiać nie tylko tu w Czadzie, ale i w Nowym Jorku, bardzo chwalili współpracę z polskimi żołnierzami. Chcę abyście o tym wiedzieli – dodała Tomaszewicz.
Podczas rozmów padały pytania m.in. o efekty zakończonej przed kilkoma dniami operacji „Pionier”, a także o inne form pomocy realizowanej przez nasz kontyngent na rzecz sudańskiej i czadyjskiej społeczności. Po zakończonym spotkaniu informacyjnym na terenie bazy, międzynarodowi goście pod eskortą grupy bojowej Alfa, dowodzonej przez por. Kamila Sołodowczuka, udali się do obozu Iridimi.
Na miejscu członkowie delegacji ONZ spotkali się z przedstawicielami czadyjskiej policji (DIS) pilnującej bezpieczeństwa wewnątrz obozów, a następnie udali się na rozmowy z lokalnymi liderami. W niewielkim pomieszczeniu, które na czas wizyty zamienione zostało na salę konferencyjną, goście wysłuchali przemówienia lidera starszyzny obozu, a następnie przez przeszło trzy godziny debatowali m.in. na temat możliwych sposobów rozwiązania problemów uchodźców sudańskich mieszkających na terenie Czadu.
- Zapewniam Was, że społeczność międzynarodowa robi wszystko, aby w możliwie najkrótszym czasie zakończyć konflikt w Darfurze i abyście mogli bezpiecznie powrócić do domów – powiedział Goncalo Gomes z biura Specjalnego Reprezentanta Sekretarza Generalnego misji MINURCAT (O/SRSG MINURCAT).
Po zakończeniu wizyty w Iridimi delegacja udała się na spotkanie z Sułtanem plemienia Zaghawa i prefektem Departamentu Kobe. Drugiego dnia wizyty międzynarodowa delegacja kontrolowała obóz Our Cassoni, skąd drogą powietrzną udała się w drogę powrotną do stolicy kraju N’Jameny.

mjr Sławomir Ratyński
PKW MINURCAT
opras.pkwczad@wp.mil.pl

Galeria foto >>>>

 

Środa, 19 grudnia 2018r.
Aktualności