27.07.2009   Św. Krzysztof w Iribie
Bez ryku silników, widoku wykręcanych ósemek i swądu palonej gumy, nieodłącznych atrybutów pikników motocyklowych, kierowcy polskiego kontyngentu wojskowego w Czadzie spotkali się na kameralnej uroczystości przy swoich pojazdach.

Co roku święto Św. Krzysztofa, patrona zmotoryzowanych, przyciąga do kościołów w kraju rzesze właścicieli samochodów, motocykli i rowerzystów. W Iribie na kameralnej uroczystości spotkali się kierowcy Land Rowerów, transporterów opancerzonych Rosomak, pojazdów specjalnych, a także właściciele czterech kółek pozostawionych na okres pobytu w Afryce w kraju.
Nabożeństwo celebrował duszpasterz Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Czadzie ks. kpt. Tomasz Skupień. Podczas krótkiej uroczystości odprawionej jak przystało na warunki polowe na masce samochodu, ksiądz Tomasz zachęcał wiernych do rachunku sumienia i zadawania sobie pytania: "Jakim jestem kierowcą?". Wzywał także do kierowania się na drodze rozsądkiem i miłością wobec bliźnich.
- To, że w Czadzie nie ma dróg, nie zwalnia Was z myślenia o bezpiecznym poruszaniu się – mówił ks. Skupień zwracając się do zebranych. – Pamiętajcie o towarzyszach jadących z wami w pojazdach. Ponosicie pełną odpowiedzialność za ich życie.
Na zakończenie spotkania dokonał uroczystego poświęcenia pojazdów stojących w parku, a następnie chętnym rozdała niewielkie emblematy do zamocowania na deskach rozdzielczych pojazdów.

mjr Sławomir Ratyński
PKW MINURCAT
opras.pkwczad@wp.mil.pl

Środa, 19 grudnia 2018r.
Aktualności