28.07.2009   Wsparcie potrzebne od zaraz
Brak podstawowych lekarstw, to oprócz wysychających studni i ciągłego niedostatku wody największy problem, z jakim na co dzień boryka się lokalna społeczność i szpital w pobliskiej Iribie.

Pomysł wsparcia placówki miejskiej w Iribie m.in. w ramach białych niedziel, zrodził się jeszcze w trakcie I zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Czadzie w 2008 roku. Do dnia dzisiejszego lekarze wykonujący obowiązki w ramach kontyngentu wielokrotnie udzielali fachowego wsparcia i w miarę możliwości doposażyli miejscową placówkę służby zdrowia w niezbędne medykamenty.
W ostatnim okresie również ppłk Maek Skałbania, szef służby zdrowia III zmiany kontyngentu w Czadzie, wraz z Grupą Zabezpieczenia Medycznego (GZM), zorganizował pomoc w ramach dobrosąsiedzkich stosunków. Dzięki lekarstwom przekazanym od organizacji pomocowych w kraju, doposażył szpital w najpotrzebniejsze lekarstwa i środki opatrunkowe.
- Nasza pomoc nie jest wielka, ale trafia do Was z dobrego serca – powiedział w trakcie wizyty w szpitalu podpułkownik Skałbania. – Jeśli zaistnieje potrzeba, ja i moi podwładni jesteśmy gotowi wesprzeć Pana personel w pracy na rzecz społeczności Iriby.
W ostatnim miesiącu polscy medycy udzielili pomocy m.in. kobietom poszkodowanym w wypadku drogowym. Ranne w trakcie kolizji matka i córka zostały zbadane i zaopatrzone w niezbędne środki, a po przybyciu transportu organizacji Lekarze Bez Granic, zabrane do szpitala w Abeche.
- Niestety w tym przypadku mogliśmy tylko zaopatrzyć poszkodowane i przygotować do dalszej ewakuacji – mówił doktor Skałbania biorący udział w akcji. – Szpital w Iribie nie dysponuje odpowiednim sprzętem do prześwietleń. W ciągu niespełna dwóch godzin kobiety zostały przetransportowane do oddalonej o 200 kilometrów placówki w Abeche.
Pomoc medyczna to nie tylko przekazanie leków placówce. W trakcie wykonywanych patroli i konwojów do obozów uchodźców ratownicy medyczni i żołnierze z GZM wielokrotnie pomagają zarówno sudańskim uchodźcom, jak i Czadyjczykom.


mjr Sławomir Ratyński
PKW MINURCAT
opras.pkwczad@wp.mil.pl

Środa, 19 grudnia 2018r.
Aktualności