03.08.2009   Duża fala w Czadzie
Northern Wave - to kryptonim zakończonej w sobotę 1 sierpnia br. wspólnej operacji polskiego i chorwackiego kontyngentu wspieranego przez śmigłowce rosyjskiej grupy lotniczej z Abeche.

Pozytywny wydźwięk, jaki wśród lokalnych społeczności i pracowników organizacji humanitarnych wywołały działania patrolowe prowadzone w połowie lipca br. przez dowództwo Sił MINURCAT w ramach Operacji Pionier był tak duży, że nie można było tego zaprzepaścić. Docierające ze wszystkich stron głosy spowodowały, że sztab Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Czadzi podjął kolejne, równie duże wyzwanie.
Z inicjatywy płk Arkadiusza Widła, dowódcy Sektora Północnego, na przełomie lipca i sierpnia podjęto działania mające na celu dalsze umacnianie bezpieczeństwa w rejonie.
Operacja Northern Wave (Północna Fala), będąca bezpośrednią kontynuacją Pioniera, miała na celu pogłębienie sukcesu wcześniejszej inicjatywy.
Zaplanowane w całości przez sekcję operacyjną kontyngentu przedsięwzięcie rozpoczęło się punktualnie o 8.00 w poniedziałek 27 lipca br. Doraźnie stworzona grupa bojowa pod dowództwem kpt. Damiana Byczka ruszyła w kierunku północnym, w rejon obozu Oure Cassoni i miejscowości Bahai. Przez przeszło pięć dni i nocy, polscy i chorwaccy żołnierze nieustannie patrolowali szlaki komunikacyjne i rejon obozu uchodźców. Patrol rozminowania z 5 Pułku Inżynieryjnego, który na czas działań również wszedł w skład grupy przystąpił natomiast do niszczenia pozostałości po lokalnych konfliktach znalezionych w trakcie przejazdów.
Dzięki wsparciu rosyjskiej grupy lotniczej przydzielonej na czas operacji przez dowództwo Sił MINURCAT, żołnierze zrealizowali również kilka lotów rozpoznawczych i przerzutów w rejony niedostępne dla pojazdów kołowych.
Kulminacją tygodniowych zmagań w trudnych warunkach północnego Czadu był sobotni poranny apel. Dowódca Sektora Północnego szczególnie wyróżniającym się żołnierzom Chorwackim, Rosyjskim i Polskim wręczył okolicznościowe listy gratulacyjne.
- Dziękuję wszystkim za ogromny wysiłek włożony w naszą akcję – powiedział w trakcie zbiórki podsumowującej tygodniowe działania pułkownik Widła. – Kolejny raz pokazaliśmy, że jesteśmy dobrymi żołnierzami i podejmiemy każde, nawet najtrudniejsze wyzwanie.
Operację „Północna Fala” zakończyła uroczysta defilada pododdziałów.


mjr Sławomir Ratyński
zdjęcia: mjr Sławomir Ratyński, st. szer. Robert Adamiak
PKW MINURCAT
opras.pkwczad@wp.mil.pl

Środa, 19 grudnia 2018r.
Aktualności