17.08.2009   Święto Wojska Polskiego w Czadzie
Z okazji święta Wojska Polskiego i 89. rocznicy Bitwy Warszawskiej, w dniu 15 sierpnia br. na placu apelowym w bazie Iriba w Czadzie odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterów walk o wolność i niepodległość.

Obchody w połączono z dekoracją żołnierzy medalami za służbę w Siłach ONZ MINURCAT w Czadzie.
W bazie Iriba, gdzie oprócz chorwackich i francuskich żołnierzy, stacjonuje przeszło 300 osobowy Polski Kontyngent Wojskowy Sił ONZ MINURCAT odbyła się uroczystość patriotyczna połączona z dekoracją medalami za służbę, popularnie nazywana przez żołnierzy „medal paradą”.
Sobotnia uroczystość wojskowa rozpoczęła się punktualnie godz.10.00 złożeniem meldunku przez prowadzącego zastępcę dowódcy kontyngentu, ppłk. Andrzeja Tarczonia. Następnie odegrano Polski i Chorwacki hymn państwowy oraz wciągnięto flagi obu państw na maszty. W obchodach tak ważnego dla każdego polaka święta udział wzięli licznie zaproszeni goście ze Specjalnym Przedstawicielem Sekretarza Generalnego ONZ w Republice Środkowoafrykańskiej i Czadzie Victorem Angelo, dowódcą Sił MINURCAT generałem Elbadim Kandjim oraz przedstawicielami czadyjskich władz państwowych i plemiennych na czele. Liczne grono gości stanowili również reprezentanci urzędów państwowych m.in. z Bahai, Tine i Iriby oraz organizacji humanitarnych i pozarządowych działających w rejonie Sektora Północnego dowodzonego przez płk Arkadiusza Widła (1 br z Siedlec).
- Witam wszystkich przybyłych w tak ważnym dla nas Polsków dniu, rocznicy „Cudu nad Wisłą” – rozpoczął przemówienie pułkownik Widła. – Dzień ten to prawdziwa chluba dla każdego Polaka. To również Święto Wojska Polskiego, w którym sięgamy do wspaniałych tradycji naszego oręża. Pamiętamy o kolegach pełniących służbę w misjach pokojowych, z dala od rodzinnego domu, niosących nadzieję na pokój w krajach ogarniętym konfliktami zbrojnymi – kontynuował Widła.
Po powitaniu zgromadzonych dowódca Sektora Północnego uhonorował wyróżniających się dowódców polskich pododdziałów tytułem „Wzorowy Dowódca”. Następnie Victor Angelo wraz z generałem Kandji dokonali dekoracji dowództwa kontyngentu medalami ONZ.
Przeszło 150 żołnierzom, którzy jako pierwsi w połowie maja br. rozpoczęli wykonywanie zadań na kontyngencie afrykańskim medale pamiątkowe wręczyli oficerowie dowództwa Sił ONZ w Abeche.
Oficjalną część obchodów w Iribie zakończyła defilada pododdziałów i wspólna fotografia, po której zaproszeni goście w towarzystwie żołnierzy kontyngentu udali się na uroczysty posiłek w namiocie stołówki.

Guereda świętuje
Po zakończeniu uroczystości w Iribie dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego w towarzystwie oficerów sztabu udał się do tymczasowej bazy w Gueredzie, gdzie służbę pełni jedna z grup bojowych. Po powitaniu przybyłych z pobliskiej Gueredy gości i krótkim przemówieniu, został odczytany rozkaz, a następnie pułkownik Widła dokonał dekoracji żołnierzy. Jako pierwsi, tak jak w Iribie, uhonorowani zostali żołnierze wyróżnieni tytułem honorowym „Wzorowy Dowódca”. Następnie wręczone zostały medale za służbę w misji ONZ w Czadzie. Skromną uroczystość podobnie jak w Iribie zakończył wspólny posiłek z żołnierzami. Godzinny pobyt w tymczasowej bazie zakończyło wykonanie pamiątkowego zdjęcia oraz życzenia bezpiecznego i szybkiego powrotu po wykonaniu zadania.

Msza Święta w intencji żołnierzy
Zwieńczeniem obchodów święta Wojska Polskiego oraz kościelnego święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w bazie Iriba była wieczorna msza święta celebrowana przez kapelana kontyngentu księdza kapitana Tomasza Skupienia.
- Dziś obchodzona jest uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, nazywana również świętem Matki Boskiej Zielnej – rozpoczął ksiądz Skupień. - To jedna z najstarszych i najważniejszych uroczystości w kalendarzu liturgicznym.
W uroczystej Mszy Świętej odprawionej na powietrzu uczestniczyło liczne grono wiernych z kontyngentu. Ceremonię uświetnił działający od kilku miesięcy na terenie bazy amatorski zespół muzyczny.

Całość obchodów święta Wojska Polskiego w Afryce zakończył wieczorny piknik z grillem, połączony z wręczeniem wyróżnień i nagród za udział w popołudniowym „biegu ulicznym”. Organizatorem sportowych zmagań w bazie była kpt. Alicja Babayan z grupy zabezpieczenia medycznego.

mjr Sławomir Ratyński
zdjęcia: mjr Sławomir Ratyński, kpr. Tomasz Domański, st. szer. Marcin Zabielski
PKW MINURCAT
opras.pkwczad@wp.mil.pl

Środa, 19 grudnia 2018r.
Aktualności