09.09.2009   Wsparcie dla polskiego misjonarza
Liczne wojny domowe, ograniczony dostęp do edukacji oraz szalejący analfabetyzm połączone z mizernym dostępem do pomocy medycznej powodują, że całe pokolenia Afryki nie mają szans na normalny start w dorosłe życie i polepszenie swojego bytu.

Wizyta w bazie Iriba na początku września br. polskiego misjonarza ks. Stanisława Worwy, pozwoliła na chwile zadumy nad przyszłością młodych katolików z Czarnego Lądu. W trakcie prelekcji oraz prowadzonych nabożeństw misjonarz wielokrotnie podkreślał, że nawet niewielka pomoc z naszej strony jest w stanie polepszyć trudną sytuację czadyjskich dzieci.
- Ludzie w Polsce nie zdaja sobie sprawy jak ciężko mają dzieci w Afryce – powiedział zwracając się do uczestników spotkania ks. Worwa. – Roczny koszt edukacji jednego tylko ucznia w szkole podstawowej to zaledwie 50 Euro. Dla większości z nas jest to niewielki wydatek, dla tych ludzi to być albo nie być.
Podczas wieczornego spotkania z żołnierzami ks. Worwa podkreślił, że dzięki dotychczas zebranej pomocy m.in. od darczyńców z kraju i żołnierzy dwóch wcześniejszych zmian PKW w Czadzie, w trakcie roku szkolnego utrzymuje przeszło stu uczniów w szkole podstawowej i gimnazjum.
- Mam świadomość, że nie jesteśmy w stanie pomóc wszystkim dzieciom Afryki – kontynuował misjonarz. – Jeśli pomożemy tylko stu, czy dwustu osobom, to już jest sukces. Te osoby pomogą z pewnością innym i przez to nasza pomoc dotrze do jeszcze szerszego grona.
W najbliższych dniach dzięki ofiarności Fundacji im. Ojca Werenfrieda działającej przy Stowarzyszeniu Pomoc Kościołowi w Potrzebie dzieci z prowadzonej przez księdza Worwę parafii otrzymają m.in. pełne wyposażenie świetlicy oraz zeszyty i pomoce szkolne.
- Cieszymy się, że nasza skromna pomoc dotrze do najbardziej potrzebujących – pisze w liście do oficera prasowego Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Czadzie Marta Ogonowska-Polkowska ze Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. – Poczynimy również dalsze starania i pozyskamy kolejne dary, które będziemy chcieli przekazać do Czadu.
Niebawem do żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego stacjonującego w Iribie dotrą kolejne paczki m.in. z akcji prowadzonej pod koniec roku szkolnego w siedleckich szkołach. Te oraz inne dary i fundusze, zbierane również przez kapelana kontyngentu będą zasilały fundusz parafii i przyczynią się również do budowy pozytywnego wizerunku Polsków w Afryce.

mjr Sławomir Ratyński
PKW MINURCAT
opras.pkwczad@wp.mil.pl

Środa, 19 grudnia 2018r.
Aktualności