15.10.2009   Pożegnanie Chorwatów
14 października br. w bazie Iriba dowódca Sektora Północ oficjalnie pożegnał kontyngent żołnierzy chorwackich kończących półroczną służbę w ramach międzynarodowego batalionu Sił ONZ w Republice Czadu.

Chorwacki komponent w ramach jednego batalionu wykonywał zadania z polskimi i francuskimi żołnierzami. W trakcie półrocznego pobytu żołnierze z Bałkanów realizowali patrole rozpoznawcze i konwoje zapewniając bezpieczeństwo organizacjom humanitarnym dostarczającym pomoc do obozów uchodźców sudańskich.
- W imieniu polskich żołnierzy dziękuję za wysiłek, jaki włożyliście w realizację wspólnych zadań w ramach międzynarodowego batalionu – powiedział zwracając się do zebranych pułkownik Arkadiusz Widła. – Dobrze wykonaliście swoją misję, a teraz wracajcie bezpiecznie do swoich domów i rodzin.
Po zakończeniu przemówień dowódca Sektora kończącym zmianę żołnierzom wręczył listy gratulacyjne i drobne pamiątki. Następnie prowadzący ceremonie zastępca dowódcy kontyngentu ppłk Andrzej Tarczoń podał komendę „Baczność”. Po raz ostatni w bazie Iriba odegrano hymn Republiki Chorwackiej i opuszczono powiewającą na wietrze trójkolorową flagę. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów oraz wykonanie wspólnego pamiątkowego zdjęcia, po którym chorwacki poczet odpiął flagę od masztu. Udział żołnierzy z Bałkanów w misji MINURCAT dobiegł końca. Ostatni element wojskowej układanki, to bezpieczny powrót do kraju.
***
Kontyngent Chorwacki w sile plutonu razem z polskimi żołnierzami służył przez dwie zmiany. Pierwsi żołnierze przybyli do Czadu pod koniec 2008 roku. Służbę w ramach międzynarodowego batalionu pełnili w bazie Iriba i tymczasowej bazie Guereda.
Podobnie jak II zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego początkowo wykonywali zadania w ramach Sił EUFOR, a po transformacji w marcu 2009 r. w ramach Sił misji ONZ MINURCAT. Drugą zmianą kontyngentu dowodził mjr Stevo Jergovic.

mjr Sławomir Ratyński
zdjęcia: mjr Sławomir Ratyński, st. chor. sztab. Robert Suchy (DO SZ)
PKW MINURCAT
opras.pkwczad@wp.mil.pl

Środa, 19 grudnia 2018r.
Aktualności