13.11.2009   Święto Niepodległości w Czadzie
W dniu 11 listopada br. w bazie Iriba miała miejsce uroczysta zbiórka z okazji 91. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W palącym afrykańskim słońcu, z dala od kraju żołnierze Polskiego kontyngentu Wojskowego uczcili rocznicę odzyskania wolności przez Polskę. W obchodach oprócz żołnierzy stacjonujących w bazie Iriba udział wzięli licznie przybyli goście m.in. przedstawiciel Sekretarza Generalnego ONZ w Czadzie (SRSG) Victor Da Silva Angelo, zastępca dowódcy Sił MINURCAT gen. bryg. Gerald Aherne, gubernator Wadi Fira gen. Moussa Mahamat, sułtan Zaghawa Haggar Abderahman oraz przedstawiciele organizacji humanitarnych z Iriby.
- Polacy wykorzystali niepowtarzalną szansę, aby móc odzyskać utracony byt państwowy – powiedział zwracając się do zebranych pułkownik Arkadiusz Widła. – Winniśmy cześć tym, dzięki którym po 123 latach zaborów nasz kraj znów znalazł się na mapie Europy.
Po wystąpieniu dowódcy Sektora Północnego głos zabrał Victor Da Silva Angelo kończący niebawem swoją misję w Czadzie. W kilku słowach podziękował polskim żołnierzom za dotychczasową służbę w ramach misji sił ONZ MINURCAT. – Przekażcie proszę swoim zwierzchnikom słowa naszego wielkiego uznania – powiedział przedstawiciel Sekretarza Generalnego w Czadzie. – Przedłużenie Waszego pobytu to ogromny wkład w prace Sektora Północnego. Jesteśmy Wam za to wdzięczni. Możecie wrócić z podniesioną głową. Byliście dobrymi ambasadorami waszego kraju – dodał na zakończenie.
Victor Da Silva Angelo podziękował również obecnym na uroczystości przedstawicielom rządu czadyjskiego i władz lokalnych za dotychczasowe wsparcie działań społeczności międzynarodowej. Przyznał, że współpraca w Sektorze układała się na bardzo wysokim poziomie. – Możecie być pewni, że o dobrej współpracy informujemy wszystkich członków ONZ – dodał SRSG kończąc swoje wystąpienie.
Następnie w kolejności głos zabrał generał Aherne, Gubernator Wadi Fira oraz goszczący w Iribie Biskup Pomocniczy Diecezji Rzeszowskiej Edward Białogłowski.
- Wszyscy mieszkańcy Iriby zachowają dobre wspomnienie z Waszej obecności – powiedział Gubernator regiony Wadi Fira. – Przez ta kilka miesięcy wiele nam pomogliście. Wielokrotnie dawaliście również dowody przyjaźni. Bądźcie pewni, że cała ludność tutaj jest bardzo przejęta Waszym świętem. Życzę wam wszystkiego dobrego i dobrej służby.
Po zakończeniu przemówień okolicznościowych prowadzący uroczystość ppłk Andrzej Tarczoń, zastępca dowódcy PKW, podał komendę „Baczność”. Przy dźwiękach hymnu narodowego Francji trójkolorowa flaga od powiewająca na wietrze od początku naszego pobytu w Afryce została opuszczona z masztu. Francuski element wspierający działania żołnierzy w bazie Iriba oficjalnie zakończył swoją misję.
Przedpołudniową część obchodów Rocznicy Odzyskania Niepodległości zakończyła defilada pododdziałów oraz wspólna fotografia na tle flag.
Zwieńczeniem obchodów odzyskania państwowości była wieczorna Msza Święta w intencji wszystkich żołnierzy pełniących służbę w misjach na całym świecie. Nabożeństwu na powietrzu przewodniczył J.E. Biskup Rzeszowski. W raz z nim eucharystię celebrowali goszczący w bazie księża oraz kapelan polskiego kontyngentu ks. pkt. Tomasz Skupień.
Żegnając się następnego dnia na lotnisku Biskup Pomocniczy Diecezji Rzeszowskiej Edward Białogłowski na ręce pułkownika Arkadiusza Widły złożył życzenia bezpiecznego i rychłego powrotu do domu. Po raz kolejny podziękował również za pomoc okazywaną polskim misjonarzom oraz za tak potrzebne wspomaganie miejscowej ludności

mjr Sławomir Ratyński
PKW MINURCAT
opras.pkwczad@wp.mil.pl

Środa, 19 grudnia 2018r.
Aktualności