23.11.2009   Mongolska forpoczta
Pierwsza grupa żołnierzy kontyngentu mongolskiego wylądowała na lotnisku w Iribie.

Już za kilka dni nowa zmiana przystąpi do przejmowania odpowiedzialności za Sektor Północny od kończących misję polskich żołnierzy.

W dniu 23 listopada br. ponad stu osobowa grupa przygotowawcza kontyngentu wojskowego z Mongolii wylądowała na lotnisku w pobliżu polskiej bazy w Iribie. W połowie grudnia br. żołnierze z Azji przejmą odpowiedzialność za działania operacyjne i wsparcie organizacji humanitarnych w Sektorze Północnym.
- Praktycznie od jutra rozpoczynamy serię szkoleń wstępnych – mówi szef sekcji operacyjnej mjr Andrzej Ostaszewski. – W ramach wdrożenia zaplanowaliśmy serię szkoleń i spotkań wprowadzających m.in. w sytuację operacyjną i rozpoznawczą na teatrze.
Podczas pierwszego tygodnia pobytu w Iribie nowoprzybyli żołnierze zaznajomią się m.in. z procedurami ochrony bazy i dokumentacją rozkazodawczą, a także w trakcie wspólnych polsko-mongolskich patroli zapoznają się dokładnie z trasami konwojowania i patrolowania.
Przylot kolejnej, blisko 150 osobowej grupy żołnierzy zaplanowany jest na grudzień. Zgodnie z zapowiedziami do końca roku kontyngent mongolski ma liczyć około 250 żołnierzy. Pierwsza mongolska zmiana zadania operacyjne w ramach misji MINURCAT w Czadzie pełnić będzie z dwóch baz – stałej w Iribie i tymczasowej powstającej właśnie w okolicach Bahai. Oficjalna uroczystość przekazania dowodzenia zaplanowana jest na grudzień br.

mjr Sławomir Ratyński
PKW MINURCAT
opras.pkwczad@wp.mil.pl

Środa, 19 grudnia 2018r.
Aktualności