30.11.2009   Uroczyste wciągnięcie flagi
W piątek 27 listopada 2009 r., w bazie Iriba w Czadzie odbyła się uroczystość wciągnięcia na maszt flagi państwowej Mongolii.

Flag Raising Ceremony, bo tak w ONZ nazywana jest ceremonia, odbyła się na głównym placu bazy. Punktualnie o 17.00 ramię w ramię obok kończących niebawem zmianę polskich żołnierzy staneli w szeregu następcy z dalekiej Mongolii.
- Mamy bogate doświadczenia ze wspólnej służby w Iraku. Teraz spotykamy się ponownie w Afryce – powiedział w trakcie uroczystości ppłk Baljid Baatar, zastępca dowódcy MONBAT-u. – Jestem ogromnie rad, że to właśnie od Was polskich żołnierzy przyszło nam przejmować odpowiedzialność za misję ONZ.
Po zakończeniu krótkich przemówień dowodzących starym i nowym kontyngentem prowadzący uroczystość ppłk Andrzej Tarczoń podał kolejne komendy. Z usta żołnierzy mongolskich popłynęły słowa hymnu państwowego. Powiewając na porywistym wietrze, powoli na maszt wspięła się kolejna flaga. Uroczystości na placu apelowym zakończyła wspólna polsko-mongolska defilada.
Przejmowanie strefy
Od początku tygodnia żołnierze mongolscy przechodzą cykl szkoleń wstępnych poznając procedury i zadania, jakie niebawem przyjdzie im samodzielnie realizować. Razem z kończącymi zmianę polskimi żołnierzami uczestniczą w konwojach do obozów uchodźców i patrolach rozpoznawczych po wyboistych drogach. Oficjalne przekazanie dowodzenia planowane jest na pierwszą połowę grudnia.

mjr Sławomir Ratyński
PKW MINURCAT
opras.pkwczad@wp.mil.pl

Środa, 19 grudnia 2018r.
Aktualności