07.12.2009   Szef MON w Czadzie
W niedzielę 6 grudnia 2009 r. Minister Obrony Narodowej Bogdan Klich odwiedził polskich żołnierzy wycofujących się za dwa tygodnie z Czadu.

Szef MON osobiście podziękował żołnierzom za ponad pół roku wytężonej służby w trudnych afrykańskich warunkach, pełnionej w ramach kontyngentu ONZ.

W delegacji wizytującej bazę w Iribie Ministrowi towarzyszyli m.in. Szef Sztabu Generalnego gen. Franciszek Gągor, szef Sztabu - Zastępca Dowódcy Operacyjnego Sił Zbrojnych gen. dyw. Jerzy Michałowski, Dowódca Wojsk Lądowych gen. broni Tadeusz Buk, Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej gen. bryg. Marek Witczak oraz przedstawiciele parlamentu i dziennikarze.
Po powitaniu na płycie lotniska w pobliżu bazy, delegacja z Polski udała się na krótkie spotkanie w miejscowym szpitalu. W trakcie wizyty Minister Obrony Narodowej przekazał miejscowej placówce paczki z lekami i środkami opatrunkowymi. Po krótkiej rozmowie z personelem medycznym, delegacja z kraju udała się na spotkanie do domu Prefekta Iriby. W trakcie rozmów z przedstawicielami lokalnych władz oraz organizacji humanitarnych działających w strefie odpowiedzialności polskiego kontyngentu Gubernator regionu Wadi Fira Moussa Mahamat, bardzo wysoko ocenił półtoraroczne działanie polskich żołnierzy.
- Nie co dzień zdarza się, że odwiedza nas tak znamienity przedstawiciel polskiego rządu – rozpoczął na powitanie Gubernator Wadi Fira. – Po raz kolejny muszę podkreślić, że dzięki zaangażowaniu Pana podwładnych pełniących służbę pod niebieskim sztandarem życie lokalnej społeczności stało się bezpieczniejsze i łatwiejsze.
Podczas spotkania przedstawiciel rządu podkreślił, że polscy żołnierze postrzegani są nie tylko jako żołnierze ale również jako przyjaciele. Przyznał, że od samego początku wspierali lokalne inicjatywy i zawsze służyli pomocą. W trakcie wystąpienia przypomniał m.in. o remoncie szkoły podstawowej, budowie przepustów na okolicznych rzekach okresowych oraz montażu pomp w nieczynnych studniach.
Po zakończeniu rozmów delegacja pod eskortą żołnierzy kompanii kpt. Damiana Byczka udała się do bazy Iriba, gdzie na placu apelowym nastąpiła oficjalna część uroczystości. W trakcie przemówienia Bogdan Klich podziękował przedstawicielom ONZ i władz czadyjskich za wspieranie polskich żołnierzy. Podkreślił, że nie jest to co prawda misja bojowa jak w Afganistanie ale nie można pomniejszać jej znaczenia. Pomoc w utrzymaniu pokoju na ogarniętym konfliktami pograniczu czadyjsko-sudańskim oraz wsparcie międzynarodowych inicjatyw to również nasze zadanie. Po defiladzie pododdziałów Szef resortu odbył krótkie spotkanie z żołnierzami, w trakcie którego najbardziej wyróżniających się w III zmianie uhonorował listami gratulacyjnymi.
W godzinach popołudniowych z bazy w Iribie goście odlecieli samolotem ONZ do stolicy kraju N’Djameny, skąd w dniu jutrzejszym powrócą do kraju.

mjr Sławomir Ratyński
PKW MINURCAT
opras.pkwczad@wp.mil.pl

Czwartek, 17 stycznia 2019r.
Aktualności