10.12.2009   Ostatnia ceremonia
W środę 9 grudnia 2009 r. w bazie Iriba w Czadzie odbyła się ostatnia uroczystość z udziałem polskich żołnierzy.

Przekazanie odpowiedzialności za działania w Sektorze Północnym kontyngentowi z Mongolii zakończyło półtora roku pobytu w Afryce.

Punktualnie o godzinie 12.00 na placu apelowym obok kończących za kilka dni misję w Czadzie polskich żołnierzy zameldowały się mongolskie pododdziały. Rozpoczeła się ostatnia uroczystość.
- Udział w misji Organizacji Narodów Zjednoczonych w Republice Czadu to nie tylko zaszczyt, ale i ogromna odpowiedzialność – rozpoczął wystąpienie płk Arkadiusz Widła, dowódca kontyngentu. – Mam nadzieję, że dobrze wywiązaliśmy się z postawionych zadań. Dowódca Polskiego Kontyngentu w Czadzie podziękował przybyłym na uroczystość przedstawicielom cywilnej części misji MINURCAT. Zwracając się do przejmującego dowodzenie ppłk. Baljida Baatara życzył równie dużego szczęścia i spokojnej realizacji niełatwych zadań. Po wystąpieniu płk Widły głos zabrał przejmujący dowodzenie sektorem ppłk Baatar. W kilku słowach podziękował za pomoc udzieloną oraz życzył bezpiecznego i szybkiego powrotu do domu. Po zakończeniu wystąpień okolicznościowych nastąpiło opószczenie polskiej flagi z masztu. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów oraz współne pamiątkowe zdjęcia.

***

Rotacja I zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego MINURTAC w Czadzie rozpoczęła się w dniu 5 grudnia, a zakończy lądowaniem ostatnich żołnierzy w dniu 18 grudnia br.

mjr Sławomir Ratyński
PKW MINURCAT
opras.pkwczad@wp.mil.pl

Czwartek, 17 stycznia 2019r.
Aktualności